1

(1 odpovědí, posláno do Vrážení plechů)

Nejjednodušší napojení je nějakou hydroizolační stěrkou, například bitumenovou, přetřít plech a část pod ním přes kterou pak nalepit lepenku.

2

(12 odpovědí, posláno do Podřezávání zdiva)

kup napsal:

Potřebuji podřezat  a odisolovat zdi uvnitř domu. Jaké rozměry má řetězová pila - projde běžnými dveřmi (80 cm) a chodbou širokou asi 130 cm? Jak velké je případně zařízení na podrážení nerezovými plechy? Projde uvedenými rozměry?

Většina řetězových pil projde dveřmi 80cm, je nutno znát typ. Zhruba totéž platí o zařízení pro zarážení nerezových plechů.

Asi bych doporučil použít odvětrávanou nopovou fólii s mřížkou a na ni nahodit omítku. Ta fólie se ukončí tzv. odvětrávacími lištami, takže zdivo za ní normálně dýchá. Omítka na nopové fólii je zcela mimo kontakt se zdí, takže zůstává v perfektním stavu.

4

(12 odpovědí, posláno do Podřezávání zdiva)

Dobrý den,
obvykle se jedná o dvě zdi těsně u sebe s malou mezerou širokou zhruba 1cm, ale podle mých zkušeností a praxe k závadám na podřezané zdi přemostěním přes zeď neodizolovanou nedochází. Snad pokud by ta spára byla v dolní části vysypaná např. vydrolenou strávenou omítkou, tak pak by k zavlhání přes ten most dojít mohlo.
Přesto s tímto řešením máme z praxe jen dobré zkušenosti, raději to zaklepu.

mmatejik napsal:

Dobrý den,
mám dotaz ohledně funkčnosti sanace vlhkého zdiva podřezáním, plechy nebo injektáží, které by bylo provedeno u zdi sousedící se zdí souseda a on by toto proceduru u své zdi nevykonal.  Myslím si, že jeho zeď by fungovala jako „most“, který by vedl vlhkost z mého zdiva pod sanační zónou do zdiva nad sanační zónou, tzn. že by tato aplikace zábrany vzlínání byla nefunkční. Máte nějakou zkušenost?
Děkuji za odpověď.
Matejik

5

(16 odpovědí, posláno do Aktivní elektroosmóza)

Děkuji za velmi podnětný příspěvek.

Snad by bylo dobré zdůraznit rozdíl mezi opravdovou aktivní elektroosmózou a mezi tzv. magickými skříňkami. Zásadní rozdíl je v tom, že aktivní elektroosmózu je možné laboratorně kdykoliv předvést, fyzikálně dobře vysvětlit a na zeď se vnáší napětí soustavou dvou elektrod ve zdi, spád napětí je pak na zdivu měřitelný a funkce jasná.
U těch tzv. magických skříněk (v německém názvu je zřejmě ironie) je funkce fyzikálně záhadná či přinejmenším nepřesvědčivá, účinek na zdi se má přenášet anténou a zejména - spád napětí není na zdivu měřitelný. Jedna z těch mnoha typů magických skříněk byla zkoumána na ČVUT a vliv na stavbu měřen 2 roky byl menší než vlivy počasí. Tedy asi propadák, přesto se najdou lidé, kteří přísahají na funkčnost. Závěr nechť si učiní každý sám.

Elektroosmoza napsal:

Je elektroosmoza magicky box nebo normovany system ?

Pozor.....velky svindl s elektroosmozou v ceske republice,   
slovensku a polsku atd.s magickym boxem.........

Soudni rozhodnuti proti magickym boxum:

http://translate.google.de/translate?js … mp;act=url

Esotericke vysusovani zdiva:
http://translate.google.de/translate?js … mp;act=url

co je normovana elektroosmoza:
http://translate.google.de/translate?js … mp;act=url

6

(2 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Sandova napsal:

Jaký druh sanace byste doporučili u rodinného domu po rekonstrukci, smíšené zdivo, postaven před r. 1950, podsklepen. Na několika místech v přízemí se především v rozích objevuje plíseň, zdi sklepa jsou vlhké. V rámci rekonstrukce fasády byla provedena chemická injektáž, ale bez většího zlepšení. Pokud by bylo provedeno podřezání, resp. podsekání, tak vlhkost ve sklepě zřejmě už zůstane. Děkuji a s pozdravem Šandová, Domažlice

Dobrý den,
ano, vlhkost pod úrovní podřezání nebo podsekání zůstane, podstatné je, že obytné místnosti budou bezproblémové. Je možné provést podřezání či podsekání také až v úrovni podlah suterénu, ale vyžadovalo by to výkopy kolem domu až na tuto úroveň, což bývá často problematické.

7

(1 odpovědí, posláno do Odvětrávací metody)

Tahle úskalí jsou bohužel stále dosti neprobádaná.

8

(5 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Ano, je to tak. V násypu pravděpodobně zůstaly nějaké spory či zbytky té houby, ale nebudou mít živiny pro rozvoj, takže se nerozvinou provazcovité rhyzomorfy, žádných oklik se nemusíte obávat.

9

(5 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Houba nebude mít ideální podmínky. Bude sice mít vodu, ale nebude mít živiny. Dřevo musí být v suchu, pak to bude v pořádku.

10

(5 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Dobrý den,
doporučuji dobře odizolovat novou podlahu. Bude-li dřevěná, tak ji nedávat do neodizolovaného násypu jak byla asi původně, ve kterém mohou stále přežívat spory dřevomorky, ale na beton s dobrou izolací. Bude-li dřevo v suchu, nehrozí mu od dřevomorky nebezpečí. Pozor ale také na zdivo, mělo by také být dobře odizolované a suché. Pokud zůstane vlhké a nábytek bude u zdi, mohla by dřevomorka snadno nalézt živiny v nábytku a vodu si brát z vlhkého zdiva a v nejhorším případě by pak mohla znovu napadnout i odizolovanou podlahu.

11

(1 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Ten sliz, to je tzv. plodnice, ze které houba uvolňuje výtrusy, kterými se rozmnožuje. Takže tu je třeba odstranit aby se houba nerozmnožovala. Napadené, rozpadlé dřevo odstranit také a ještě samozřejmě nějaký kus navíc, metr by měl stačit.
Je nutné zabránit všemu zatékání do krovu, houba potřebuje vodu, pokud nebude nikde do krovu zatékat, je šance se jí zbavit.
Houba hledá živiny a vodu pomocí rhyzomorfů - provazcovitých výhonků, můžou být velmi dlouhé, ale v tomto případě by nemusely být, protože houba měla vodu v blízkosti kde zatékalo, dlouhé rhyzomorfy nepotřebovala. Pokud jsou, je třeba je odstranit.
Dále celou dřevěnou část krovu a přilehlého zdiva vystříkat důkladně nějakým silným fungicidem - Bochemit QB nebo Lignofix-E-Profi.
Zda-li houbu zničí teplota pod krovem v létě - pochybuji o tom, je to odolný vetřelec.
Mikrovlnné záření je možné i v nezatepleném prostředí, jedno důkladné ozáření stačí, ale metoda je v praxi u nás zřejmě neužívaná - je spojená s riziky ozáření. Snad Poláci to dělají. Dobře to funguje laboratorně, o fungující praxi nevím

12

(1 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Je víc možností, ale doporučuji užít nějakou dobrou hydroizolační stěrku, např. Waterfin PV.

13

(5 odpovědí, posláno do Injektáže zdiva)

Pak je na řadě střetnutí s hydrou byrokracie.

14

(12 odpovědí, posláno do Podřezávání zdiva)

Dobrý den,
nemusí být. Jen je nutno ověřit, aby ve zdi nebo u zdi od souseda nebylo něco, co by mohlo být poškozeno apod.

15

(4 odpovědí, posláno do Injektáže zdiva)

Vodní sklo podléhá synerézi, vlastně tuhne a smršťuje se. Takže i kdyby póry předtím ucpalo, po smrštění by tam zas mělo být nějaké místo pro další injektáž. Sám s tím ale nemám praktické zkušenosti.

16

(1 odpovědí, posláno do Podřezávání zdiva)

Dobrý den.
Vámi uváděných 20cm je více než dostatečný rozdíl výšek, potřebný rozdíl je zhruba 10cm. Ale může stačit i míň, záleží na úrovni řezné spáry.

17

(4 odpovědí, posláno do Injektáže zdiva)

Dobrý den. Váš popis o účinnosti 1 roku by mohl být způsoben obsahem vodního skla, častou složkou některých starších přípravků. Pokud v suchých letních měsících dojde k vysušení proinjektované vrstvy, může u vodního skla dojít ke zpráškovatění a ztrátě účinnosti.

18

(7 odpovědí, posláno do Vrážení plechů)

Sam napsal:

Myslím, že to je trochu vyhýbavá odpověď. Zdivo sice vyschne a tepelně-izolační vlastnosti se zlepší, ale tepelný most z plechů tam už zůstane, pravda?

Nevyhýbám se odpovědi, nevím jak moc plechy změní tepelně-izolační vlastnosti zdiva. Každopádně se přes plechy dá přetáhnout venkovnà fasádní izolace.

19

(7 odpovědí, posláno do Vrážení plechů)

Pane Veselík, zarážení plechů i podřezávání zdiva se dělá i v zimním obdobÃ. I v zimě totiž může zdivo vysychat.

20

(7 odpovědí, posláno do Vrážení plechů)

Vlhké zdivo má velmi špatné tepelně-izolační vlastnosti, takže zaražením plechů se tepelný odpor zdiva nezhorší, ale naopak zlepší.

21

(1 odpovědí, posláno do Injektáže zdiva)

Tyhle ampule jsou původem z Anglie, mají udávanou nízkou spotřebu injektážní látky, až několikanásobně - proto jsou levnější. Anglické cihly jsou ale hutnější, méně pórovité, proto ta nízká spotřeba. V našich podmínkách nemusí udávané spotřeby být  dostatečné.

22

(2 odpovědí, posláno do Injektáže zdiva)

A pokud je zdivo hodně narušené může se zdivo předem omítat.

23

(1 odpovědí, posláno do Vrážení plechů)

Může to být horší materiál v zasoleném prostředí, ale možná jen ulpěly na plechu částečky kovu ze zarážecí hlavy a ty rezaví.

24

(16 odpovědí, posláno do Aktivní elektroosmóza)

Pokud je dobrá svislá izolace, elektroosmóza zabrání vzlínání kapilární vody i pod terénem. Není ale řešením proti prosakující vodě do zdiva ani proti vodě tlakové.

25

(1 odpovědí, posláno do Ostatní témata sanace vlhkosti)

Podřezávka je účinná bez ohledu na velikost pórů ve zdivu. Není pouze možné tuto hydroizolační bariéru užívat pod úrovní hladiny spodní vody nebo proti vodě tlakové.