1

Téma: dřevomorka

Dobrý den. Včera při rekonstrukci pracech na našem nově zakoupeném rodinném domku jsme po odstranění nevhodného zateplení krovu (asfaltová lepenka, min. vata, polystyren, vrstva neprodyšné omítky) objevili podle všeho - dřevomorku.  Nachází se pouze na jednom místě, a to v uchycení trámu krokve na pozednici. Vyměníme tedy trám i kus pozednice, počítám tak metr pozednice a celý trám krokve.
Chtěla bych vás poprosit o radu, zda stačí vyměnit pouze metr, nebo jak hluboko vlastně dřevomorka dokáže neviditelně už zasáhnout. Nyní je vidět naoranžovělý sliz asi 3 dm2 na krokvi, na pozednici není vidět nic, ale je měkká jako by byla pouze z např. hlíny. Píchla jsem do pozednice šroubovákem a necítila žádný odpor. Do krovu zatékalo střešním oknem, které jsme ihned po zakoupení domku vyhodili a do střechy vrátili střešní tašky.
Domek se nachází u Znojma, čili až zasvítí sluníčko, bude v podkroví tak počítám v poledne 50stupňů., možná že i víc. Může poze tato letní teplota dřevomorku zničit? Nebo...může být chyceno i zdivo pod pozednicí? Měli bychom se nějak víc vzrušovat? Máme s výměnou trámů spěchat co možná nejrychleji?
Máme uvažovat o ozáření dřevomorky?  Je ozáření možné i v nezatepleném podkroví, kam nyní, po odstranění zateplení, může čerstvý vzduch bez omezení?
A naposledy bych se zeptala, zda postačuje jedno ozáření a jak dlouho takové ozáření trvá a jak je finančně náročné.

2

Re: dřevomorka

Ten sliz, to je tzv. plodnice, ze které houba uvolňuje výtrusy, kterými se rozmnožuje. Takže tu je třeba odstranit aby se houba nerozmnožovala. Napadené, rozpadlé dřevo odstranit také a ještě samozřejmě nějaký kus navíc, metr by měl stačit.
Je nutné zabránit všemu zatékání do krovu, houba potřebuje vodu, pokud nebude nikde do krovu zatékat, je šance se jí zbavit.
Houba hledá živiny a vodu pomocí rhyzomorfů - provazcovitých výhonků, můžou být velmi dlouhé, ale v tomto případě by nemusely být, protože houba měla vodu v blízkosti kde zatékalo, dlouhé rhyzomorfy nepotřebovala. Pokud jsou, je třeba je odstranit.
Dále celou dřevěnou část krovu a přilehlého zdiva vystříkat důkladně nějakým silným fungicidem - Bochemit QB nebo Lignofix-E-Profi.
Zda-li houbu zničí teplota pod krovem v létě - pochybuji o tom, je to odolný vetřelec.
Mikrovlnné záření je možné i v nezatepleném prostředí, jedno důkladné ozáření stačí, ale metoda je v praxi u nás zřejmě neužívaná - je spojená s riziky ozáření. Snad Poláci to dělají. Dobře to funguje laboratorně, o fungující praxi nevím