Sanační omítky
Sanační omítky prodyšné, difúzní
Jednotlivé vrstvy sanační omítky vysychají cca. 1 den/1 mm. (Probarvená omítka Terranova)
Víte, že kapilární vzlínavost v cihelném zdivu dosahuje zhruba výšky 1,5m?
Na vlhké zdi se užívají sanační omítky difúsní. Mají vysokou pórovitost a prodyšnost, jsou lehké, mají nízkou kapilární nasákavost až vodoodpudivost.
Kapilární voda nepronikne ze zdiva do omítky a povrch zůstává suchý. Odpařování vody probíhá pouze uvnitř sanační omítky a v jejích pórech se usazují soli. Na povrchu nevznikají vlhké mapy ani solné výkvěty.
Aplikace sanační omítky vlhké zdivo nevysuší, jen posouvá projevy vlhkosti omítky hlouběji. V pórech omítky se usazují soli, které omezují její funkčnost. Při vysokých vlhkostech a zasolení má pouhá aplikace sanační omítky krátkodobý efekt.
Sanační omítka se nanáší alespoň 20‑50cm nad viditelnou hranici vlhkosti. Funkci sanační omítky doplňuje prodyšný nátěr. Skutečně prodyšný nátěr má uvedený difúzní ekvivalent sd<0,02m.
Pro stanovení kritérií kvalitní sanační omítky byla vytvořena německá směrnice WTA (pdf, 46kB). Vyhovující omítky mívají logo WTA s ochranným ®.
Sanační omítky vodotěsné
Jejich funkce je v zásadě opačná od sanační omítky difúsní - úkolem této omítky je zdivo utěsnit, bývaly např. v prádelnách.
Vodotěsné omítky lze užívat jen v dobře odůvodněných případech, v mokrých provozech apod. Dnes jsou nahrazovány hydroizolačními stěrkami, jsou spolehlivější a snáze proveditelné.